manifesto: a mentális egészség megörzése politikai tett
amikor 2010-ben teljesen kiégve, pánikrohamoktól gyötörve végre eljutottam egy pszichológushoz, akkor az első kérdésem az volt:
“csókolom! velem van a baj vagy a környezetemmel?”
sejtettem én, hogy az “is-is” lesz a helyes válasz, de az arányokat csak több évnyi terápia és önismereti munka után kezdtem tisztán látni.
ha valaki rendszeresen szorong, és már képtelen a korábban megszokott magas színvonalon elvégezni a feladatait az élete különböző területein, akkor hajlamos saját magát vádolni a jelenségért. a belső narratíva szerint ilyenkor “nem vagyunk elég jók”, “gyengék vagyunk”, “selejtesek”, “alkalmatlanok és érdemtelenek egy kiegyensúlyozott életre” és persze minderről csak mi tehetünk.
először mindenképpen a saját házunk táján tegyük rendet! vizsgáljuk meg, milyen elvárásokat támasztunk magunkkal szemben? milyen gyakran találjuk magunkat messiás vagy szuperhős üzemmódban? ismerjük a határainkat, ki tudjuk azokat jelölni és egészségesen tartani? mennyire vagyunk képesek segítséget kérni? megy-e az asszertív kommunikáció? odafigyelünk-e rendesen magunkra? jól alszunk, mozgunk rendszeresen, egészségesen táplálkozunk, vagyunk eleget a természetben és vannak támogató emberi kapcsolataink?
ezeket nagyjából rendbe rakni, akár évekig is eltartó kemény meló, amiben szakemberek segítségével könnyebben eredményesek lehetünk. semmiképpen nem javaslok itt semmilyen life hack-et, ezt az erőfeszítést nem spórolhatjuk meg, ha megoldást szeretnénk.
a jól elvégzett belső munka után, ha még mindig nincs rendben valami, akkor nagy biztossággal kimondhatjuk majd, hogy a környezetünk a ludas a szorongásunkért és gyorsan, magabiztosabban válthatunk munkahelyet vagy léphetünk ki egy mérgező kapcsolatból - fogjuk tudni, mire van szükségünk ahhoz, hogy jól legyünk.
de mi van akkor, ha kellő önismerettel felvértezve azt látjuk, hogy egy olyan világban élünk, ami emberellenes? a természetpusztítás és a klímakatasztrófa hétköznapi díszletté vált az életünkben, ahol a legtöbbek által követett vallás a produktivitás, a legnagyobb érték a profit, a minimum elvárás a folyamatos növekedés a végtelenbe, az “elég” szó kikopott a használatból. a social media agresszívan tolja az arcunkba a kor üzenetét: mindent megtehetsz és meg is kell tenned, különben loser vagy!
a családok, a kis- és nagyközösségek szétestek, már lájkolni sincs kedvünk, a tények egyik politikai oldalt sem zavarják, viszont a gyűlöletkeltés ipari mértékű, folyamatos a fake news folyam, már semmit nem hiszünk el, már senkiben sem bízunk - lassan már egy ferde pillantás is elég ahhoz, hogy agyonverjük egymást.
van egy jó és egy rossz hírem számodra - és mindkét hír ugyanaz, mondom:
erre a környezetre egy egészséges ember egészséges reakciója a szorongás és a kiégés.
és akkor most mi lesz?
mi teremtettük ezt a világot, mi hozhatjuk rendbe. hallgass a szorongásodra, nagyon jól jelzi, amikor letérsz a helyes útról. ha egyre többen vállaljuk fel a véleményünket a rendszerről, akkor egyre közelebb jutunk ahhoz, hogy mi legyünk többségben és átbillenjen a mérleg nyelve az egészséges irányba.
mondjunk nemet az emberellenes működési módokra, vállaljuk fel ezt a politikai tettet, a szembehelyezkedést a mélyen beágyazott gazdasági, politikai és hatalmi struktúrák ellen a saját és a bolygónk egészsége érdekében.
nincs más út.
te már elindultál?