a jó problémát próbálod megoldani?

volt már veled olyan, hogy hosszú időn keresztül képtelen voltál megoldani egy problémát? 

sokan találjuk magunkat hasonló helyzetben, és ilyenkor gyakran keressük a motivációt ilyen-olyan önsegítő könyvekben, podcastekben vagy híresen-sikeres influencerek egysorosaiban.

az üzenet általában egyszerű: “csak a process-re koncentrálj, show up every day, darálj, just do it, semmi sem lehetetlen, bla-bla-bla”

sokszor van ezekben a harctéri bölcseletekben igazság, de hadd árnyaljam a képet!

nemrégiben megkeresett egy középvezető, hogy egyéni coaching folyamatban segítsem őt, mert egy ideje már képtelen megtalálni magában a motivációt, mindent az utolsó pillanatra hagy, pedig korábban nagyon strukturáltan működött, erős stratéga, mégis az utóbbi időszakban valahogy állandóan szétforgácsolódik az energiája, nem tudja jól beosztani az idejét.

minél jobban megértettem a jelenlegi helyzetét, annál gyanúsabbá vált, hogy az általa azonosított probléma, nem a valós probléma és az első alkalommal kitűzött célért nem érdemes küzdeni. 

a harmadik alkalommal jutottunk el oda, hogy felismerte: azért vesztette el a motivációját, azért képtelen az erősségeit használva a legjobbat kihozni önmagából, mert nem a megfelelő szinten, nem a megfelelő pozícióban működik. pont, mint a galaxis útikalauz stopposoknak c. örökbecsűben a túl intelligens chip-pel felszerelt lift, aki egzisztenciális válságba esett, és az alagsorban duzzogott, mert nem tudta elviselni, hogy ekkora számítási kapacitásokkal mást sem kell tennie naphosszat, mint egyszeri embereket szállítani fel-alá egy kötött pályán.

amikor rávezettem, hogy inkább az előléptetésére kellene fókuszálni (mármint a kliensemet, nem a liftet), egyből felcsillant a szeme, kiegyenesedett a háta, azonnal megérkezett a régen látott motiváció. 

át is fogalmaztuk a coaching folyamat célját, megállapítva, hogy a jelenlegi működési módja bőven hozza a várt eredményeket, és teljesen fölösleges több energiát, figyelmet fordítani azokra a kérdésekre, amelyekkel érkezett hozzám.

mi ebből a tanulság? hogy sokszor a tüneteket összekeverjük a problémával. azt hisszük, tennünk kell valamit, hogy ne érezzük elakadva magunkat, miközben el vagyunk akadva. agydaganat esetén nem fejfájáscsillapítót kell szedni, hanem kioperálni a tumort. 

ha szeretnél te is támogatást kapni a munkahelyi fejfájásaid megszüntetéséhez, akkor jelentkezz bátran nálam coachingra - akár erre az emailre válaszolva vagy a honlapomon keresztül -, felszabadult 1-2 helyem. ja, és nem kell vezetőnek lenned ahhoz, hogy hozzám járj.

just do it.

Previous
Previous

“csak nehogy hibázzunk!”

Next
Next

#JOMO